War Navy (1935-1936) - International Encyclopedia of uniforms and insignia

War Navy (1935-1936)

German Reich

War Navy

Kriegsmarine

28.01.1935 - 16.10.1936

  • collar for men

  • collar for non-commissioned officer

  • coéllar for officer

  • matrose

    SEAMAN
    [white uniform]

  •       

    obermatrose

    senior SEAMAN
    [blue uniform / field uniform]

  •       

    stabsmatrose

    lance corporal
    [blue uniform / field uniform]

  •       

    seekadet

    cadet
    [blue uniform / field uniform]

  •       

    oberstabsmatrose

    corporal
    [blue uniform / field uniform]

  • Unteroffiziersanwärter

    non-commissioned officer candidate
    [field uniform]

  •    

    bootsmannsmaat

    mate
    [white uniform / field uniform]

  •    

    Oberbootsmannsmaat

    chief mate
    [blue uniform / field uniform]

  •    

    fähnrich

    ensign
    [blue uniform / field uniform]

  •    

    Feldwebel

    SERGEANT
    [blue uniform / field uniform]

  •    

    Oberfeldwebel

    staff SERGEANT
    [blue uniform / field uniform]

  •    

    Oberfähnrich

    senior ensign
    [blue uniform / field uniform]

  •    

    musikmeister

    music master
    [blue uniform / field uniform]

  •    

    obermusikmeister

    senior music master
    [blue uniform / field uniform]

  •    

    musikmeister

    music master
    [blue uniform / field uniform]

    from march 31, 1936

  •    

    obermusikmeister

    senior music master
    [blue uniform / field uniform]

    from march 31, 1936

  •    

    stabsmusikmeister

    staff music master
    [blue uniform / field uniform]

    from march 31, 1936

  •    

    deckoffizier

    warrant officer
    [blue uniform / field uniform]

    until december 31, 1935

  •    

    oberdeckoffizier

    chief warrant officer
    [blue uniform / field uniform]

    until december 31, 1935

  •       

    Leutnant

    lieutenant junior grade
    [blue uniform / field uniform]

  •    

    Oberleutnant

    2nd lieutenant
    [blue uniform / field uniform]

  •    

    Kapitänleutnant

    lieutenant
    [blue uniform / field uniform]

  •    

    Korvettenkapitän

    lieutenant commander
    [blue uniform / field uniform]

  •    

    Fregattenkapitän

    commander
    [blue uniform / field uniform]

  •    

    Kapitän

    captain
    [blue uniform / field uniform]

  •      

    Konteradmiral

    rear admiral
    [blue uniform / parade uniform]

  •    

    Vizeadmiral

    vice admiral
    [blue uniform / parade uniform]

  •    

    Admiral

    admiral
    [blue uniform / parade uniform]

  •    

    generalAdmiral

    general admiral
    [blue uniform / parade uniform]

  •    

    GENERALADMIRAL ALS OBERBEFEHLSHABER DER MARINE

    ADMIRAL GENERAL AS COMMANDER-IN-CHIEF OF THE NAVY
    [blue uniform / parade uniform]

    20.4.1936 - 31.3.1939

  •    

    GROSSADMIRAL

    grand admiral
    [blue uniform / parade uniform]

    since 1936 (?), first promotion 01.04.1939

Sources
illustratorMario Sitek
  • Date of last modification:
  • Google Translate
  • Visitor count since 2023-01-18

    visits total 895130, visits today: 951.